Concerts in Chennai (including Chennai December music season 2016)

Given below is a list of carnatic music concerts in Chennai. I will keep updating the list as frequently as possible. The list is as per information received from different sources. Some of the programs might change without my getting to know about the same, in which case, I will not be able to update this page with the changes.

You can use Ctrl+F in your browser window to search for a particular artist/ sabha

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

1-Jan     Sun        5:30 AM               Ganesh & Kumaresh @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

1-Jan     Sun        7:00 AM               Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Nama) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        7:00 AM               Radha Kalyanam @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

1-Jan     Sun        7:30 AM               Vishaal Sapuram (Chitra)  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

1-Jan     Sun        8:00 AM               Mathangi Ramakrishnan (Devo) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

1-Jan     Sun        8:00 AM               Winners of competition (Devotional Music) @ Kasturi Srinivasan Hall, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1-Jan     Sun        8:15 AM               Koleri Vinodkumar & Boopathi (Nad), Chennai Narasimhan & Shivanrayal Rajaratnam (Tvl) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

1-Jan     Sun        8:30 AM               Experts Committee Members & Audience (Open House) @ Kasturi Srinivasan Hall, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1-Jan     Sun        9:00 AM               Ramakrishnan H (Nama) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

1-Jan     Sun        9:00 AM               Embar R.Kasturi (Harikatha – Sita Kalyanam) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

1-Jan     Sun        9:00 AM               Dhamal Ramakrishnan & Perundevi (Disc) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1-Jan     Sun        9:15 AM               Anuradha Sridhar (V), Delhi Sairam, Pudukottai Ramachandran  @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        9:15 AM               Dushyanth Sridhar (Harikatha), R.P. Shravan (Voc support), Pappu Gyandev (V), K.H. Vineeth @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1-Jan     Sun        9:30 AM               Lalgudi Gjr Krishnan, Lalgudi Vijayalakshmi, Trichy Sankaran, V.Suresh @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

1-Jan     Sun        9:40 AM               Athul Kumar, Nagai Muralidharan, Thiruvarur Bhaktavatsalam, Alathur Rajaganesh  @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        9:45 AM               Pancharatha Kritis by all Women Artists @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road, T. Nagar (Mudhra)

1-Jan     Sun        10:00 AM            Pranav Narayanan, Delhi Sridhar, Pappu Sathyajeyadev@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

1-Jan     Sun        10:00 AM            B.Kannan (Vee), Bombay Anand, Tanjore Murugaboopathi, Madipakkam Murali, N.Sundar@ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

1-Jan     Sun        10:00 AM            Dr. Karthick Ensemble  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1-Jan     Sun        10:00 AM            Thirukkadaiyur Murali (Nad) @ Raja Annamalai Mandram, Esplanade Road (Tamil Isai Sangam)

1-Jan     Sun        10:30 AM            Bombay Sisters, Usha Rajagopal, K.R. Ganesh, Trichy Murali @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

1-Jan     Sun        10:30 AM            Sunil Gargyan  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

1-Jan     Sun        10:30 AM            Lalitha & Nandini (V), Bangalore Praveen, G. Ravichandran, Vadaparimangalam Venkataramani@ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1-Jan     Sun        11:00 AM            Nandini Ramani (Lec Dem) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

1-Jan     Sun        11:15 AM            Kathadi Ramamurthy (Drama) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

1-Jan     Sun        11:30 AM            Amruth Narayanan@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

1-Jan     Sun        11:30 AM            Ashwin Srikant, Vittala B Rangan , Arjun Raghavan  @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        12:15 PM             Aravind Sridhar, Tirumarugal Dinesh Kumar, Myan Sudharsanan@ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

1-Jan     Sun        12:30 PM             Malvika Sriram, Keerthana Shankar, Ammangudi Ramanarayanan @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1-Jan     Sun        1:00 PM               Guhan Venkataraman (Vee), Sivagangai Viswak@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

1-Jan     Sun        1:00 PM               Lakshmipriya, Haritha Narayanan, Sumedh Ramakrishna  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1-Jan     Sun        1:30 PM               Vasantha Rammohan @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

1-Jan     Sun        1:30 PM               Mridula Anand (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        1:30 PM               Arundhathi Krishnan, Parur M.S. Ananthakrishnan, Nellai A Balaji  @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        1:45 PM               Akshay Padmanabhan, L.Ramakrishnan Vijay Natesan , Nerkunam Sankar (K)@ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

1-Jan     Sun        1:45 PM               Students of Kalarpana (B/N) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

1-Jan     Sun        2:00 PM               Ashwath Narayanan R, Vittal Rangan, Guru Raghavendra @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

1-Jan     Sun        2:00 PM               Maharajapuram S. Ganesh Vishwanathan, S.P. Ananthapamanabha, Kumbakonam Swaminathan, A.S. Krishnan @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1-Jan     Sun        2:15 PM               Nithyasree S (Vee), Rajesh R., K.R. Sivaramakrishna  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1-Jan     Sun        2:30 PM               S. Dharini, Swetha Anandasivan, Kishore Ramesh@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

1-Jan     Sun        2:45 PM               Disciples of M Swaminathan (B/N) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

1-Jan     Sun        3:00 PM               “Katha Nrityam Sita and Draupadi” – Dushyanth Sridhar and students of Takshashila Dance Academy @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

1-Jan     Sun        3:30 PM               Amrutha Varshini Sashidhar (B/N) @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        3:30 PM               Shruthi Santhanam@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

1-Jan     Sun        3:45 PM               Sembanarkoil SRGS Mohandoss (Nad) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1-Jan     Sun        4:00 PM               Ganesh & Kumaresh , Anantha R Krishnan , B. Shreesundarkumar @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

1-Jan     Sun        4:00 PM               Students Of Sujatha Mohan (B/N) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

1-Jan     Sun        4:00 PM               Shravan Kumar, Ananthasree , Jayendra Kumar@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

1-Jan     Sun        4:00 PM               Vaidehi Harish (B/N) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

1-Jan     Sun        4:00 PM               Ambi Subramaniam (V) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        4:00 PM               Kalyanapuram Aravind, R.Rahul, K.H.Vineeth, S.Krishna @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

1-Jan     Sun        4:00 PM               Vishaka Hari, B.Ananthakrishnan, Arjun Ganesh, Trichy Murali@ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

1-Jan     Sun        4:00 PM               S. Mahathi, H.N.Bhaskar, Patri Satish Kumar, K.V. Gopalakrishnan @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1-Jan     Sun        4:00 PM               Subashree Ramachandran, Usha Rajagopal, Gopal Ravindran, H.Sivaramakrishnan  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1-Jan     Sun        4:30 PM               Lasya Mavillapalli (Kuchipudi) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

1-Jan     Sun        5:00 PM               Students Of Sujatha Mohan (B/N) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

1-Jan     Sun        5:00 PM               Smitha Madhav  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

1-Jan     Sun        5:00 PM               Aryamba Sriram (B/N) @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        5:00 PM               Sankaran Nambudiri, Avaneeswaram Vinu (V), Mannargudi Easwaran , S. Karthick (G) @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road, T. Nagar (Mudhra)

1-Jan     Sun        5:00 PM               Sadas @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1-Jan     Sun        5:00 PM               Vijayalakshmi Subramaniam  @ Raja Annamalai Mandram, Esplanade Road (Tamil Isai Sangam)

1-Jan     Sun        6:00 PM               Dr. Kannan Pugalzhendi (Lec dem) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

1-Jan     Sun        6:00 PM               Gopika Varma (Mohiniattam) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

1-Jan     Sun        6:00 PM               Nithyakalyani V (B/N) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

1-Jan     Sun        6:00 PM               K.J.Yesudas, Nagai Muralidharan, Tiruvarur Bhakthavatsalam, Tirupunithura S.Radhakrishnan @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

1-Jan     Sun        6:15 PM               Sumithra Vasudev, Charulatha Ramanujam, J.Vaidhyanathan, Harihara Sharma @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

1-Jan     Sun        6:30 PM               Thoppur Sairam, V.L.V. Sudarsan, Umayalpuram Mali , H.Prasanna  @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        6:30 PM               Gayathri Venkatraghavan@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

1-Jan     Sun        6:30 PM               Nithyasree Mahadevan, B.V. Raghavendra Rao, I. Sivakumar, Alathur Rajaganesh @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1-Jan     Sun        6:30 PM               Shashank (F), Haridwaramangalam A.K.Palanivel, Mysore Srikanth, Patri Satish Kumar  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1-Jan     Sun        7:00 PM               Samyukta Hari (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

1-Jan     Sun        7:00 PM               Padmini & Shivani Krishnamurthy (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

1-Jan     Sun        7:00 PM               Padma Subrahmanyam (B/N)@ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

1-Jan     Sun        7:00 PM               Revathy Sankaran (Katha Kalachepam on the life of M.S. Subbulakshmi) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1-Jan     Sun        7:00 PM               Krishnakumari Narendran (B/N) @ Raja Annamalai Mandram, Esplanade Road (Tamil Isai Sangam)

1-Jan     Sun        7:15 PM               Crazy Mohan (Drama – Google Gadothgajan) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

1-Jan     Sun        7:30 PM               Akkarai Sisters  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

1-Jan     Sun        7:30 PM               Students of Bharatanjali (Dance – Kshetrambhujamala) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

1-Jan     Sun        7:30 PM               Kadri Gopalnath (Sax), A.Kanyakumari, Triplicane Sekar, Rajendra Nakod, B. Rajasekhar@ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

2-Jan     Mon      8:00 AM               V.B.Neeraja (Devo) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

2-Jan     Mon      8:30 AM               R. Vedavalli (Q&A session – All about carnatic music) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2-Jan     Mon      9:00 AM               Tiruvarur Swaminathan  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

2-Jan     Mon      10:00 AM            Amruthavahini group (Devo) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

2-Jan     Mon      10:00 AM            Roshni Raju (Kuchipudi) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

2-Jan     Mon      10:00 AM            Nirmala Rajasekar (Vee), V.V.S.Murari, Melakaveri Balaji, Chandrasekara Sarma @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2-Jan     Mon      10:30 AM            Kruthi Bhat  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

2-Jan     Mon      11:15 AM            Aishwarya Venkatesh (B/N)@ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

2-Jan     Mon      12:30 PM             Vivek Sadasivam, M. Srikanth, R. Ramkumar @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2-Jan     Mon      1:00 PM               Pazhayaseevaram G Kalidas & Thirukovilur D Balaji (Nad), Dindivanam Sasikumar & Triplicane T.S. Prabhu (Tvl) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2-Jan     Mon      1:30 PM               Trichur Rithu, Pappu Gyandev , R. Ramkumar @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

2-Jan     Mon      2:00 PM               Melattur Bhagavathamela – “Markandeyar” @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

2-Jan     Mon      2:00 PM               Rishabh Ranganathan@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

2-Jan     Mon      2:00 PM               V. Deepika, Pappu Gyandev, Burra Sriram, S. Sunil Kumar @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2-Jan     Mon      2:15 PM               Shruti Bhat, Parur Ananthalakshmi, Sai Shiv  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2-Jan     Mon      2:45 PM               Aishwarya S, Shraddha Ravindran, Kishore Ramesh, Siva Ramakrishnan @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

2-Jan     Mon      3:30 PM               Sankari Subramanian@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

2-Jan     Mon      3:30 PM               Niveditha S. (B/N) @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2-Jan     Mon      3:30 PM               Sai Vignesh@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

2-Jan     Mon      4:00 PM               V.K.Arun Kumar, M.Vijay, Guru Raghavendra. @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

2-Jan     Mon      4:00 PM               Sriram Parasuram, Visveshwar (F), Umakant Puranik (Har), Shertalai Ananthakrishnan, Rajendra Nakod (Tbl) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2-Jan     Mon      4:00 PM               Narayanan A, H.V.Raghuram, Aswin Shridaaran, Papanasam S Sethuraman  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2-Jan     Mon      4:30 PM               Dhanusree Aparna (B/N) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

2-Jan     Mon      4:30 PM               Karuna Sagari (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

2-Jan     Mon      4:30 PM               Mathura Viswanathan (B/N) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

2-Jan     Mon      4:30 PM               Shobana’S Kalarpana Ensemble (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2-Jan     Mon      5:00 PM               Dr.Niranjana Srinivasan , B.Ananthakrishnan, Arjun Ganesh @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

2-Jan     Mon      5:00 PM               Srivani Yella (Vee)  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

2-Jan     Mon      5:00 PM               Januavi Murali@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

2-Jan     Mon      5:00 PM               Aadharsha Deepthi, Raksha Devanathan (B/N) @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2-Jan     Mon      5:30 PM               Niveditha Gopinath (B/N) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

2-Jan     Mon      5:45 PM               J. Suryanarayanamurthy (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

2-Jan     Mon      6:00 PM               Manjari (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

2-Jan     Mon      6:00 PM               Lavanya Ananth (B/N) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

2-Jan     Mon      6:00 PM               Radhe Jaggi (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2-Jan     Mon      6:00 PM               Hariharan Ravi, Usha Rajagopalan, B.Ganapathyraman, S. Sunilkumar @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

2-Jan     Mon      6:15 PM               Jayanthi Kumaresh (Vee), R.Shankaranarayanan, Trichy -@ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

2-Jan     Mon      6:30 PM               Sankari Krishnan , Ranjani Ramakrishnan , Ranganathan A.S. , Nanganallur Swaminathan @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2-Jan     Mon      6:30 PM               Bharath Sundar@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

2-Jan     Mon      6:30 PM               Kadri Gopalnath (Sax), A.Kanyakumari, Triplicane Sekar, Rajendra Nakod, Bangalore Rajasekar @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2-Jan     Mon      6:30 PM               Papanasam Ashokramani, Delhi Sunderrajan, Srimushnam Raja Rao, K.V. Gopalakrishnan  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2-Jan     Mon      7:00 PM               Y Gee Mahendran (Drama) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

2-Jan     Mon      7:15 PM               Kaladarshana (Dance Ballet – Panchali Sabadam) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

2-Jan     Mon      7:30 PM               Urmila Satyanarayanan (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

2-Jan     Mon      7:30 PM               Kala Pradarshini (Dance Ballet) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

2-Jan     Mon      7:30 PM               Jyotsna Jagannathan (B/N) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

2-Jan     Mon      7:30 PM               Revathi Ramachandran (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

3-Jan     Tue        12:30 AM            Aharika Baskar (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        3:10 AM               R.Mega (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        5:30 AM               Nirmala Rajasekar (Vee), Tanjore Murugabhoopathy  @ AS -2 Pallava heights, Luz Avenue 5th Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam)

3-Jan     Tue        8:00 AM               Kokila Sundararajan (Devo) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        8:30 AM               Rajashri Ramakrishna (Lec Dem – Myriad Forms Of Bhairavi) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

3-Jan     Tue        9:00 AM               Akshay Padmanabhan  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

3-Jan     Tue        9:00 AM               Chitra Lakshumanan (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        10:00 AM            Chinmaya Sisters, M.R.Gopinath, Madipakkam Suresh, Madipakkam Murali @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

3-Jan     Tue        10:10 AM            R.Nivedita Raghavan (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        10:30 AM            Ranjani Sivakumar  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

3-Jan     Tue        11:20 AM            Shyama Balachandran (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        12:30 PM             Ashwin Srikant, Sai Rakshit, V. Parthasarathy @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

3-Jan     Tue        1:00 PM               Mylai Mahendran (Nad), Nandambakkam Dakshinamoorti &Triplicane Prabhu (Tvl) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

3-Jan     Tue        1:30 PM               L. Venkataramanan, Meera Sundar, Kishore Ramesh @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

3-Jan     Tue        2:00 PM               Vandhana Jagannathan (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        2:00 PM               Savita Sreeram (Abhang), Srikrishna, B. Ganapathyraman @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

3-Jan     Tue        2:15 PM               Suchitra B., Karaikal Venkatasubramanian, Sai Raghavan  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

3-Jan     Tue        2:45 PM               Srividhya Sridharakumar, Shradda Ravindran , Akshay Ananthapadmanabhan @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

3-Jan     Tue        4:00 PM               V. Shreya (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

3-Jan     Tue        4:00 PM               K.Dharini, Sreya Devnath, B.Sivaraman, S.Sunil Kumar. @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

3-Jan     Tue        4:00 PM               Mambalam Sisters, R. Hemalatha, Delhi Sairam, B.S. Purushotham @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

3-Jan     Tue        4:00 PM               Brinda Manickavasakan, M.R. Gopinath, Burra Sriram, H.Prasanna  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

3-Jan     Tue        4:30 PM               J.B.Keerthana @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

3-Jan     Tue        4:30 PM               Suryanarayanamurthy (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        4:30 PM               Sri Gurukrupa Natya Kala Mandir (Dance) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

3-Jan     Tue        4:30 PM               Sakthi Ravitharan, Shraddha Ravindran, K.H.Vineeth @ Asthika Samajam, Amarabharati, West Tank Street, Thiruvanmiyur

3-Jan     Tue        5:00 PM               Jayashree Vaidyanathan , Karaikal Venkatasubramaniam, Sai Raghavan, S. Hariharasubramaniam @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

3-Jan     Tue        5:00 PM               Kamala Deepthi, Pappu Gyandev, Guru Raghavendra @ Asthika Samajam, Venus Colony, Alwarpet

3-Jan     Tue        5:45 PM               Nadhi Thekkek (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

3-Jan     Tue        6:00 PM               Sheejith -(B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        6:00 PM               Lavanya Sankar (B/N) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

3-Jan     Tue        6:00 PM               Sumana Santhanam (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

3-Jan     Tue        6:00 PM               Leela Samson (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

3-Jan     Tue        6:00 PM               Subhiksha Rangarajan, Nishanth Chandran, Tanjore Praveen Kumar, Anirudh Athreya @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

3-Jan     Tue        6:00 PM               Abhishek Raghuram, Parur M.S. Ananthakrishnan, Anantha R. Krishnan, Chandrasekara Sarma @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

3-Jan     Tue        6:15 PM               Gayathri Venkatraghavan, B. U. Ganesh Prasad, Erode Nagaraj, N.Guruprasad. @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

3-Jan     Tue        6:30 PM               Aswath Narayanan R@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

3-Jan     Tue        6:30 PM               U. Rajesh (Mand), Anil Srinivasan (Piano), Madrimangalam Swaminathan, B.S. Purushotham @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

3-Jan     Tue        6:30 PM               Carnatica Brothers, Sengottai Hari, V.V.S. Murari , Srimushnam Raja Rao, Trichy Murali  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

3-Jan     Tue        6:30 PM               Kunnakudy Balamuralikrishna, A.G. Venkatasubramaniam, B. Sivaraman @ Asthika Samajam, Venus Colony, Alwarpet

3-Jan     Tue        6:30 PM               N.Vijay Siva, Embar Kannan, Trichy Sankaran, K.V. Gopalakrishnan @ Asthika Samajam, Amarabharati, West Tank Street, Thiruvanmiyur

3-Jan     Tue        7:00 PM               Kovai Padhu (Drama) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

3-Jan     Tue        7:15 PM               Radhika Samson (Odissi) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

3-Jan     Tue        7:30 PM               Sudha V Lakshmi (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

3-Jan     Tue        7:30 PM               Padma Subrahmanyam (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

3-Jan     Tue        7:30 PM               Sailaja & Idumbavanam Prakash Ilayaraja (Kuchipudi Nadaswaram Ensemble) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

3-Jan     Tue        7:30 PM               Janani Meenakshi (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

3-Jan     Tue        7:45 PM               JaiKishore Mosalikanti (Kuchipudi) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

4-Jan     Wed      8:00 AM               Godha Priya Group (Devo) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      8:30 AM               M.S. Bhageerathi (Lec Dem – Navagraha Kritis) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4-Jan     Wed      9:00 AM               Aadith Moorthy  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

4-Jan     Wed      9:00 AM               L.R. Kamala Devi (B/N)@ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      10:00 AM            B. Vijaygopal(F), B.Ananthakrishnan, Sai Giridhar, Trichy Krishna @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4-Jan     Wed      10:00 AM            R. Jai Queheni (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

4-Jan     Wed      10:10 AM            Sharmili N. (B/N)@ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      10:30 AM            Shraddha Ganesh  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

4-Jan     Wed      11:20 AM            M.Akshayaa (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      11:30 AM            Praveen Kumar (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

4-Jan     Wed      12:30 PM             Bhavya Kumaran (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      12:30 PM             Manasa Suresh, Sruti Sarathy, Trivandrum Hariharan @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4-Jan     Wed      1:30 PM               Velammal New Gen School Medavakkam (Bhajans) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

4-Jan     Wed      2:00 PM               Akshaya Venkataraghavan (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      2:00 PM               Sengottai Hari Bhagavathar (Nama) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4-Jan     Wed      2:45 PM               Mahathi K (Key), Aarushi Ramesh, K.P. Arjun @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

4-Jan     Wed      3:10 PM               U.Bhavani (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      4:00 PM               Bharatha Natyalaya (Dance) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

4-Jan     Wed      4:00 PM               V.Subashri, Mysore Sangeetha, Rajna Swaminathan @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

4-Jan     Wed      4:00 PM               Aruna Ranganathan, V.V. Ravi, Mannarkoil Balaji, Madipakkam Murali @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4-Jan     Wed      4:30 PM               Krishna Pawan Kumar (F), Vignesh Thiagarajan, Manikudi Chandrasekaran @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

4-Jan     Wed      4:30 PM               Taraana Academy Of Kathak (Kathak) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      4:30 PM               Ramya Rajesh Kumar@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4-Jan     Wed      4:30 PM               Kshetragnya, Chennai (Dance) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4-Jan     Wed      5:00 PM               Lakshmi Kumaraguruparan, Tirucherai Karthik, R Lavanya @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4-Jan     Wed      5:00 PM               R. Sathish Kumar (V) @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

4-Jan     Wed      5:00 PM               Saindavi@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

4-Jan     Wed      5:30 PM               Kiruthika Saravanan (B/N) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

4-Jan     Wed      5:45 PM               Swathi Sambasivam (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

4-Jan     Wed      6:00 PM               Srekala Bharath (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      6:00 PM               Ashwini Viswanathan@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4-Jan     Wed      6:00 PM               Jagyaseni Chatterji (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4-Jan     Wed      6:00 PM               Vaibhav Arekar (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

4-Jan     Wed      6:00 PM               Kruthi Bhat, L. Ramakrishnan, Vijay Natesan, Chandrashekara Sarma @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

4-Jan     Wed      6:15 PM               Vaikom Jayachandran, Mullaivasal Chandramouli, Trichur Narendran @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

4-Jan     Wed      6:30 PM               Trichur Brothers@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

4-Jan     Wed      6:30 PM               O.S.Thiagarajan, M. Chandrasekaran, Mannargudi Easwaran, B.S. Purushotham @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4-Jan     Wed      6:30 PM               Jayanthi Kumaresh (Demonstration concert – Veena) @ Infosys Hall, RKM School, Krishna Street, T. Nagar (Mudhra – Anubhav Festival)

4-Jan     Wed      6:30 PM               S. Ve Shekher (Drama) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4-Jan     Wed      7:00 PM               Swarnamalya (Sadir) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4-Jan     Wed      7:00 PM               Bombay Gnanam (Drama) @ Ramarao Kala Mantap, Habibullah Road (Chennai Cultural Academy)

4-Jan     Wed      7:00 PM               Carnatica Brothers  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

4-Jan     Wed      7:15 PM               Padmini Krishnamurthy (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

4-Jan     Wed      7:30 PM               Sridevi Nrithyalaya (B/N) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

4-Jan     Wed      7:30 PM               Uma Murali@ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4-Jan     Wed      7:30 PM               Apoorva Malladi (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4-Jan     Wed      7:45 PM               Kalakshetra (Dance) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

5-Jan     Thu        8:00 AM               Saroja Balasubramaniam group (Devo) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

5-Jan     Thu        8:30 AM               Abilasha Goutham (Marathi Abhang & Bhajan) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5-Jan     Thu        9:00 AM               Prithi Narasimhan  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

5-Jan     Thu        10:00 AM            Palghat Ramprasad, Nagai Sriram, Manoj Siva, S. Sunil Kumar @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5-Jan     Thu        10:00 AM            Dakshina Vaidyanathan (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

5-Jan     Thu        10:30 AM            Bhargavi Balasubramaniam @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

5-Jan     Thu        11:30 AM            Vishal -(Kathak) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

5-Jan     Thu        12:30 PM             Raghavan Manian, M. Narmada, Sai Raghavan @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5-Jan     Thu        2:00 PM               Kiranavali Vidyashankar, V.V.S. Murari, Erode Nagaraj @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5-Jan     Thu        3:30 PM               Aadith Moorthy@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5-Jan     Thu        4:00 PM               Students of Sridevi Priya (Dance) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

5-Jan     Thu        4:00 PM               H.Ratnaprabha, Pappu Gyandev, Akshay Ram @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

5-Jan     Thu        4:00 PM               R.K. Sriramkumar (V), Manoj Siva, N.Guruprasad @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5-Jan     Thu        4:30 PM               Srekala Bharath (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

5-Jan     Thu        5:00 PM               Kalyanapuram S. Aravind, Rahul, Delhi Sairam, Chandrashekara Sharma @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5-Jan     Thu        5:00 PM               Deepika V.  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

5-Jan     Thu        5:00 PM               Subhalakshmi@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5-Jan     Thu        5:45 PM               Jayalakshmi (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

5-Jan     Thu        6:00 PM               Madhura Viswanathan (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

5-Jan     Thu        6:00 PM               Mythili Prakash (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

5-Jan     Thu        6:00 PM               Sunil Gargyan, B.U.Ganesh Prasad, Trivandrum Balaji, Trichy Krishnaswamy @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

5-Jan     Thu        6:15 PM               C.Sukanya, Usha Rajagopal, J.Vaidhyanathan, S.V.Ramani @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

5-Jan     Thu        6:30 PM               Y Gee Mahendran (Drama) @ Ethiraj Kalyana Mandapam, TTK Road, Alwarpet (Indian Fine Arts Society)

5-Jan     Thu        6:30 PM               Lalgudi Gjr Krishnan@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5-Jan     Thu        6:30 PM               T.V. Gopalakrishnan, S. Varadarajan, Ambur Padmanabhan, Anirudh Athreya@ Vidya Bharati, Bheemasena Garden St, Opp Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5-Jan     Thu        6:30 PM               Sriram Parasuram (Demonstration concert – Violin) @ Infosys Hall, RKM School, Krishna Street, T. Nagar (Mudhra – Anubhav Festival)

5-Jan     Thu        6:30 PM               Crazy Mohan & Crazy Balaji (Drama – Meesai Analum Manaivi) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

5-Jan     Thu        7:00 PM               Prapancham S.Ravindran  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

5-Jan     Thu        7:15 PM               Janani Iyer (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

5-Jan     Thu        7:30 PM               Priya Murle, Roja Kannan, Ashwathy, Srikanth(B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5-Jan     Thu        7:30 PM               Swetha Prachande (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

5-Jan     Thu        7:45 PM               Sheela Unnikrishnan (Leela Taranga Margam) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6-Jan     Fri           5:30 AM               Sruthi Sagar, J.B.Keertana  @ AS -2 Pallava heights, Luz Avenue 5th Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam)

6-Jan     Fri           10:00 AM            Christopher Guruswamy (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6-Jan     Fri           11:30 AM            Anjana Anand (B, N ) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6-Jan     Fri           3:30 PM               Subhashree@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6-Jan     Fri           4:00 PM               G. Samvidha (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

6-Jan     Fri           4:00 PM               Kruthi Bhatt, Kamalakiran Vinjamuri, Akshay Ananthapadmanabhan @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

6-Jan     Fri           4:30 PM               Geetha Madhuri (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6-Jan     Fri           5:00 PM               S.J. Jananiy, M.R. Gopinath, K.M.S. Mani, H.Sivaramakrishnan @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6-Jan     Fri           5:00 PM               Saindavi  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

6-Jan     Fri           5:00 PM               MaduraiSivaganesh@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6-Jan     Fri           5:45 PM               Ananya Varshini (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

6-Jan     Fri           6:00 PM               Harinee Jeevitha (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6-Jan     Fri           6:00 PM               Malavika Sarukkai (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6-Jan     Fri           6:00 PM               Vivrd Prasanna, M.Vijay, S.J.Arjun Ganesh, Trichy Murali @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

6-Jan     Fri           6:15 PM               Thiruvarur Girish, Nagai Muralidharan, Srimushnam Raja Rao, Vaikom Gopalakrishnan. @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

6-Jan     Fri           6:30 PM               Ramakrishnan Murthy@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6-Jan     Fri           6:30 PM               TV Varadarajan (Drama) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

6-Jan     Fri           6:30 PM               Thiruvarur Vaidyanathan  (Demonstration concert – Mridangam) @ Infosys Hall, RKM School, Krishna Street, T. Nagar (Mudhra – Anubhav Festival)

6-Jan     Fri           7:00 PM               Nirmala Rajasekar (Vee)  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

6-Jan     Fri           7:00 PM               Jayanthi Kumaresh (Vee), Kumaresh & Zakir Hussain  @ Mutha Venkatasubba Hall, Harrington Road, Chetpet (Twaang – ticketed)

6-Jan     Fri           7:15 PM               Venkatakrishnan Mahalingam (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

6-Jan     Fri           7:30 PM               Chitra Lakshmanan (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6-Jan     Fri           7:30 PM               Baladevi Chandrasekhar (B/N)  @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6-Jan     Fri           7:45 PM               Sujatha Mohapatra (Odissi) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

7-Jan     Sat          9:00 AM               Lakshmi Ramasubramaniam  @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

7-Jan     Sat          10:00 AM            Harnie Jeevitha (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

7-Jan     Sat          11:30 AM            Priya Venkatraman (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

7-Jan     Sat          3:30 PM               Arun Kumar V.K.@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

7-Jan     Sat          4:00 PM               Damal Ramakrishnan & Perundevi (Disc) @ PK Mahal, Opp Chitrakulam, Mylapore (Panchamukha Anjaneya Festival)

7-Jan     Sat          4:00 PM               Shreya Kaundinya (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

7-Jan     Sat          4:00 PM               Jyotsna Vivek, R.Rahul, B.S.Prashanth @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

7-Jan     Sat          4:30 PM               Dr. Jayashree Rajagopalan (Dance) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7-Jan     Sat          5:00 PM               Shobana Vignesh, Sherthalai Sivakumar, Arjun Ganesh, H.Sivaramakrishnan @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7-Jan     Sat          5:00 PM               Srivatsan@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

7-Jan     Sat          5:45 PM               Anuradha Ramesh (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

7-Jan     Sat          6:00 PM               Sudharma Vaidyanathan (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7-Jan     Sat          6:00 PM               Alarmel Valli (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

7-Jan     Sat          6:00 PM               Vidhya Raghavan, Akkarai Sornalatha, Melakaveri Balaji, N.Guruprasad @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

7-Jan     Sat          6:15 PM               Varalakshmi Anandkumar, Melakkaveri Thyagarajan, Uzhavur P.K.Babu @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

7-Jan     Sat          6:30 PM               Sikkil Gurucharan@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

7-Jan     Sat          6:30 PM               Y Gee Mahendra (Drama) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

7-Jan     Sat          6:30 PM               Vyasarpadi Kothandaraman (Nad), Tanjore Govindarajan (Tavil) – Demonstration Concert @  Infosys Hall, RKM School, Krishna Street, T. Nagar (Mudhra – Anubhav Festival)

7-Jan     Sat          7:15 PM               Divya Srilakshmi & Jagyaseni Chatterji (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

7-Jan     Sat          7:30 PM               Radhika Shurajith (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7-Jan     Sat          7:30 PM               Janaki Rangarajan (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7-Jan     Sat          7:45 PM               Neena Prasad (Mohiniyattom) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

8-Jan     Sun        5:30 AM               Usha Rajagopal, Guru Raghavendra  @ AS -2 Pallava heights, Luz Avenue 5th Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam)

8-Jan     Sun        10:00 AM            Sukanya Kumar (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

8-Jan     Sun        10:00 AM            Palakkad Sreeram (Flu), B.S. Purushotham, S. Karthick, N. Sundar (Mor) @ Infosys Hall, RKM School, Krishna Street, T. Nagar (Mudhra – Anubhav Festival)

8-Jan     Sun        10:30 AM            Embar Kannan & Sathyanarayanan, Sumesh Narayanan, Arun Kumar, Shallu Varun @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

8-Jan     Sun        11:30 AM            Meenakshi Srinivasan (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

8-Jan     Sun        3:30 PM               Ranjani Sivakumar@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

8-Jan     Sun        4:00 PM               Abhishek Raghuram, H.N. Bhaskar, Patri Satish Kumar @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

8-Jan     Sun        4:00 PM               Lakshmi Sabapathi (Kuchipudi) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

8-Jan     Sun        4:00 PM               Jayakrishnan Sriram Sridhar, Guru Raghavendra, Madippakkam Murali @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

8-Jan     Sun        4:30 PM               Urmila Satyanarayanan (B/N)  @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8-Jan     Sun        5:00 PM               Sruthi Ravali@ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

8-Jan     Sun        5:45 PM               Kripa Center for Fine Arts (Dance Ballet) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

8-Jan     Sun        6:00 PM               Krithika Shurajit (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8-Jan     Sun        6:00 PM               Rama Vaidyanathan (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

8-Jan     Sun        6:00 PM               Ananya Ashok, M.R.Gopinath, B. Sivaraman, Papanasam Sethuraman @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

8-Jan     Sun        6:15 PM               Kanakadurga Venkatesh, Karaikkal Venkatasubramanian T.K.Ramakrishnan @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

8-Jan     Sun        6:30 PM               Sandeep Narayanan @ Ganapathi Sachidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

8-Jan     Sun        6:30 PM               Abhinayanatyala (Dance Drama) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

8-Jan     Sun        7:00 PM               Vinisha Kathiravan (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

8-Jan     Sun        7:15 PM               Sridevi Nrithyalaya (Dance Ballet – Brahmi) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

8-Jan     Sun        7:30 PM               Meenakshi Chitharanjan (B/N) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8-Jan     Sun        7:45 PM               Rajendra Gangani (Kathak) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

8-Jan     Sun        9:00 PM               Zakir Hussain (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

9-Jan     Mon      5:30 AM               Sriram Parasuram @ AS -2 Pallava heights, Luz Avenue 5th Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam)

9-Jan     Mon      10:00 AM            T. Reddi Lakshmi (Kuchipudi) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

9-Jan     Mon      11:30 AM            Ranjith & Vijna (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

9-Jan     Mon      4:00 PM               Urmila Satyanarayana (B/N) @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

9-Jan     Mon      4:00 PM               N. Krithika (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

9-Jan     Mon      5:00 PM               Amrutha Sankaranarayanan , M.R. Gopinath, Melakaveri Balaji, S. Venkataramanan @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

9-Jan     Mon      5:45 PM               Vidya Ravindran Anand (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

9-Jan     Mon      6:00 PM               A Lakshmanaswamy (B/N) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

9-Jan     Mon      6:00 PM               Vani Ramamurthy, M.Vijay, Sai Giridhar, K.V. Gopalakrishnan @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

9-Jan     Mon      6:15 PM               Guruvamsham – O.S. Thyagarajan, Nagai Muralidharan, Srimushnam Raja Rao, K.V. Gopalakrishnan @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

9-Jan     Mon      6:30 PM               Srekala Bharath (B/N)  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

9-Jan     Mon      7:15 PM               Jayanthi Subramanian (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

9-Jan     Mon      7:15 PM               Students of Madhumathi Prakash (Dance) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

9-Jan     Mon      7:45 PM               Nrityagram (Dance) @ TTK Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

10-Jan   Tue        5:30 AM               R.K.Shriramkumar , Umayalpurammali  @ AS -2 Pallava heights, Luz Avenue 5th Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam)

10-Jan   Tue        4:00 PM               O.S. Arun @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

10-Jan   Tue        4:00 PM               Aishwarya Venkatesh (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

10-Jan   Tue        5:00 PM               Sushma Somasekaran , Shyam R, Thirucheri Kaushik @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

10-Jan   Tue        5:45 PM               Pravarthika Balaji (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

10-Jan   Tue        6:00 PM               Archana & Aarthi, V.V.S.Murari, Trivandrum Balaji, S.Krishna @ Sri Krishna Saras Hall, P.S. Sivasamy Salai, Mylapore (Charsur Margazhi Sangeethotsavam 2017)

10-Jan   Tue        6:15 PM               Guruvamsham – Pramod Gokhale, Sandeep Ramachandran, Shyam Kalyanasundaram, Sunil Kumar @ Ragasudha Hall, 85, 2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam)

10-Jan   Tue        6:30 PM               Srutilaya Kendra Natyalaya (Dance Drama) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

10-Jan   Tue        7:00 PM               Nithyasree Mahadevan @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

10-Jan   Tue        7:15 PM               Vaidehi Harish (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

10-Jan   Tue        7:30 PM               Jathiswaralaya Academy (Kathak) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11-Jan   Wed      4:00 PM               Nisha Rajagopal @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

11-Jan   Wed      5:00 PM               Rekha Raju (Mohiniattam) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11-Jan   Wed      5:45 PM               Christopher Guruswamy (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

11-Jan   Wed      6:00 PM               S.Sowmya, Chitra Madhavan (Kshetra Madurai) @ Bharatiya Vidya Bhavan, East Mada Street, Mylapore (Charsur Arts Foundation)

11-Jan   Wed      6:30 PM               Meenakshi Chitranjan (B/N) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

11-Jan   Wed      7:00 PM               Sudha Ragunathan @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

11-Jan   Wed      7:00 PM               Jayalakshmi Eswar (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11-Jan   Wed      7:15 PM               Subhashini Rajagopal (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

12-Jan   Thu        5:30 AM               Vishaal Sapuram (Chitra), Chennai Thyagarajan (Mri)  @ AS -2 Pallava heights, Luz Avenue 5th Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam)

12-Jan   Thu        4:00 PM               Jayshree Vaidyanathan @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

12-Jan   Thu        4:00 PM               Swetha Rajan (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

12-Jan   Thu        5:00 PM               Krupalakshmi (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

12-Jan   Thu        5:45 PM               Subashri Sasidharan (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

12-Jan   Thu        6:30 PM               Kala Darsana (Dance Drama) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

12-Jan   Thu        7:00 PM               T.M. Krishna @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

12-Jan   Thu        7:15 PM               Roopa Kiran (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

12-Jan   Thu        7:30 PM               Uma B Ramesh (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

13-Jan   Fri           5:30 AM               Delhi Muthukumar, Raghul R  @ AS -2 Pallava heights, Luz Avenue 5th Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam)

13-Jan   Fri           10:30 AM            J.B.Sruthi Sagar, J.B.Keerthana, Shreya Devanath , Guru Raghavendra, -S @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

13-Jan   Fri           4:00 PM               S. Saketaraman @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

13-Jan   Fri           4:00 PM               Noopuralaya School (Dance Ballet) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

13-Jan   Fri           5:00 PM               V Amrith Narayan, Srikanth Mohan, P. Srivatsa, Sivaramakrishna (K) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

13-Jan   Fri           5:45 PM               Varsha Suresh (Kuchipudi) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

13-Jan   Fri           6:30 PM               Urmila Satyanarayanan (B/N)  @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

13-Jan   Fri           7:00 PM               Vikku Vinayakaram @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

13-Jan   Fri           7:00 PM               Divyasena (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

13-Jan   Fri           7:15 PM               Lakshmi Ramaswamy (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

14-Jan   Sat          3:00 PM               TKK Gandhi & TKK Nehru (Nad) @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

14-Jan   Sat          4:00 PM               Ranjani Gayatri @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

14-Jan   Sat          4:00 PM               Sikkil Gurucharan, V.Sanjeev, Praveen Kumar , Dr. S. Karthick @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

14-Jan   Sat          4:00 PM               Sithukkadu Murugavel & Venkateswaran (Nad), Srilanka Srikant& Swamimalai Gurunathan (Tvl) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

14-Jan   Sat          4:00 PM               M. Sandhya (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

14-Jan   Sat          5:45 PM               M. Radhika (Odissi) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

14-Jan   Sat          6:15 PM               Thirupambaram T.K.S. Meenakshisundaram & T.S.N. Seshagopalan (Nad), Vedaranyam Balasubramanian & Sembanarkoil S.R. Varadarajan (Tvl) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

14-Jan   Sat          6:30 PM               Sri Devi Nrithyalaya (Dance Drama) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

14-Jan   Sat          7:00 PM               KJ. Yesudas @ Kamraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

14-Jan   Sat          7:00 PM               Carnatica Brothers & Smitha Madhav (Nrithya Kutcheri) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

14-Jan   Sat          7:15 PM               Students of Divyanjali (Dance) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

15-Jan   Sun        10:30 AM            Radha Bhaskar, Sraddha Ravindran, Thillaistanam Suryanarayanan @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

15-Jan   Sun        3:00 PM               Kunrathur Venkatesan & Praveen Kumar (Nad), Mylapore Kumar & Tiruniramalai Mani (Tvl) @ Kamakoti (Mini) Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

15-Jan   Sun        4:00 PM               Abhishek Raghuram @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

15-Jan   Sun        4:00 PM               Rajesh Vaidya, Karai Mohanram, Chandrajit (Tbl), Sai Hari, Karukurichi Subramanian, Vijayan @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

15-Jan   Sun        4:00 PM               Sembanarkoil Mohandoss (Nad), Villiampakkam Palanivel, Nandmbakkam Dakshinamoorti (Tvl) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

15-Jan   Sun        4:00 PM               Preethi Pandurangan (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

15-Jan   Sun        5:45 PM               Sarita Misra (Odissi) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

15-Jan   Sun        6:15 PM               Vyasarpadi Kothandaraman (Nad), Vellore P.R.M. Venkatesan , Perumbur T.R Seturaman (Tvl) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

15-Jan   Sun        6:30 PM               Bharatanjali (Dance Drama – Kshetrambujamala) @ Vani Mahal, GN Chetty Road, T.Nagar (Sri Thyaga Brahma Gana Sabha)

15-Jan   Sun        7:00 PM               Vishaka Hari @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

15-Jan   Sun        7:00 PM               Madhuvanti Arun & Sureshwar (Drama) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

15-Jan   Sun        7:15 PM               K.B. Manasa (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

16-Jan   Mon      4:00 PM               Aruna Sairam @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizhaa 2017)

16-Jan   Mon      4:00 PM               Natyasankalpa (Dance) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

16-Jan   Mon      5:00 PM               Trichur Ramachandran, M.A.Sundaresan, R.Ramesh, Vaikom Gopalakrishnan @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

16-Jan   Mon      5:45 PM               Sruthi Mahesh (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

16-Jan   Mon      7:00 PM               Rajesh Vaidhya (Vee) @ Kamaraj Arangam, Teynampet (Abbas Kalaivizha 2017)

16-Jan   Mon      7:15 PM               Sruthilekha (B/N) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (MFAC)

16-Jan   Mon      7:30 PM               Pavithra Srinivasan (B/N) @ YGP Auditorium, PSBB School, Tirumalai Pillai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

17-Jan   Tue        9:00 AM               Sri Thiagaraja Aradhana @ Sri Thyagaraja Sangeetha Vidwath Samajam, Madhavapuram, Mylapore (Sri Thyagaraja Sangeetha Vidwath Samajam)

17-Jan   Tue        6:45 PM               A.K.C. Natarajan, Thirumeignanam TKR Iyappan, Valayapatti A.R. Subramaniam @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

18-Jan   Wed      6:45 PM               Thirupambaram T.K.S. Meenakshisundaram & T.S.N. Seshagopalan (Nad), Tirupungur Muthukumaraswamy & Malaikotai Senthil Kumar (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

19-Jan   Thu        6:45 PM               Mambalam MKS Siva (Nad), Nangur Selvaganapathy & Veliambakkam Ganapathy (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

20-Jan   Fri           4:30 PM               Sembanarkoil Mohandoss, R.G.Tulasi Raman (Nad), Veliyambakkam VM Palanivel & Nandamballam Dakshinamurthy (Tvl) @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

20-Jan   Fri           6:30 PM               Sikkil Gurucharan, M.R.Gopinath, Neyveli Skandasubramanian, Trichy Murali @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

20-Jan   Fri           6:45 PM               Seshampatti Sivalingam (Nad), Tirukadayur Babu & Dharapuram Ganesh (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

21-Jan   Sat          2:00 PM               Padma Balamurugan @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

21-Jan   Sat          3:00 PM               K.Padmaraj & K.Aishwarya @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

21-Jan   Sat          4:00 PM               M.S.Martin (Key) @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

21-Jan   Sat          4:30 PM               Sashank Mallya, N.V.S. Radha, S.Govindarajan , S. Hariharasubramaniam @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

21-Jan   Sat          5:00 PM               Vivek Sadasivam, Sai Rakshith, N.C.Bharadwaj @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

21-Jan   Sat          6:00 PM               Vaishnavi Anand, Shruti Jayaraman (Tiruppavai) @ Arkay Convention Center, 3rd Floor, OMS Lakshana, Luz (Carnatica & Ariyakudi Legacy Centre)

21-Jan   Sat          6:15 PM               Akkarai Sisters, M.R. Gopinath, Neyveli Narayanan, Karthick @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

21-Jan   Sat          6:30 PM               Tirukoilur Babu & Kumar (Nad), Mannargudi Vasudevan & Kovilur Kalyanasundaram (Tvl) @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

21-Jan   Sat          6:45 PM               Srikalahasti Munikumar & Bangalore Ramesh Babu (Nad), Veliambakkam Palanivel & Swamimalai Gurunathan (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

21-Jan   Sat          7:00 PM               S. Sowmya, K.Gayatri, Bharat Sundar, Ashwath Narayanan (Ramanataka Kritis) @ Arkay Convention Center, 3rd Floor, OMS Lakshana, Luz (Carnatica & Ariyakudi Legacy Centre)

22-Jan   Sun        2:00 PM               Ayanavaram Jolly Munusamy @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

22-Jan   Sun        3:00 PM               Students of Swaasyalaya (B/N) @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

22-Jan   Sun        4:00 PM               Nandanar Charitram by Sri Sai Natyalaya (B/N) @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

22-Jan   Sun        4:30 PM               Jayavigneswar (Mand) @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

22-Jan   Sun        5:00 PM               K. Amrutharanjani @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

22-Jan   Sun        6:15 PM               Bangalore Brothers@ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

22-Jan   Sun        6:30 PM               Abhishek Raghuram, Akkarai Subbulakshmi, Anantha R. Krishnan @ Vani Mahal Main Hall, G.N.Chetty Road, T.Nagar (AKP Fine Arts)

22-Jan   Sun        6:45 PM               Mannargudi MSK Sankaranarayanan & MSK Venkatesan (Nad), Tiruvalaputhur Kaliamurthy & Tiruvalaputhur TAK Shanmuganathan (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

23-Jan   Mon      4:30 PM               Heramba & Hemantha (F), Sayee Rakshith, Guru Raghavendra, Krishna S @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

23-Jan   Mon      6:15 PM               Radha Bhaskar, K.P. Nandini, Mysore Sangeetha, Usha Rajagopal, Mudhra Bhaskar , H.Sivaramakrishnan @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

23-Jan   Mon      6:45 PM               Adyar Venkatesan & Balasubramanian (Nad), Idumbavanam Kannan & Sendhamangalam Manikandan (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

24-Jan   Tue        4:30 PM               Arjun Sambasivam & Narayanan (Key), B.Ananthakrishnan, N.C.Bharadwaj, Hariharasharma @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

24-Jan   Tue        6:15 PM               Mahathi S, H.N.Bhaskar, Patri Satish Kumar, Anirudh Athreya(K) @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

24-Jan   Tue        6:45 PM               Sheik Mehbub Subhani & Kahlsha-bi-Mehbub (Nad), Mannargudi Vasudevan & Kovilur Kalyanasundaram (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

25-Jan   Wed      4:30 PM               Pappu Gyandev , Pappu Sathyajeyadev @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

25-Jan   Wed      6:15 PM               Carnatica Brothers @ Infosys Hall, RKM School, Bazullah Road (Sarvani Sangeetha Sabha)

25-Jan   Wed      6:45 PM               Nemmara Kannan & Nemmara Anand (Nad), Tirurameshwaram TB Radhakrishnan & Pollachi MK Suresh Babu (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

26-Jan   Thu        6:45 PM               Injikudi EM Subramanian & Pollachi Chandrasekaran (Nad), Mettupalayam Ravikumar & Pondichery Saravanan (Tvl) @ TAG Dakshinamurthy Auditorium, P.S .High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Brahma Gana Sabha)

27-Jan   Fri           6:30 PM               Alepey Venkatesan (Lec – Ariyakudi Bani) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Carnatica & Ariyakudi Legacy Centre)

27-Jan   Fri           7:30 PM               Ranjani Gayatri @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Carnatica & Ariyakudi Legacy Centre)

28-Jan   Fri           6:00 PM               Abhishek Raghuram & Alepey Venkatesan (Ariyakudi Hits and Pallavis) @ Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (Carnatica & Ariyakudi Legacy Centre)

 

776 thoughts on “Concerts in Chennai (including Chennai December music season 2016)

  1. relationship says:

    Well no, none of those. With fresh out of Casita, you will discover that every port of call has something unique to enjoy.
    Generally speaking, you will know when is the exciting metropolis
    of San Diego. Through the zip lined cable, one can rappel down from tall trees.

  2. Shivani says:

    Hi Ram,
    Why aren’t you uploading the concert details yourself like you used to?? Kutcheris.com is not updated frequently and in most cases it ignores upcoming artists. I always used to look up at your site for concerts and i felt yours was way more informative than kutcheris.com. Would it be possible for you to upload the schedules yourself like you used to do???

    • Venkatesan says:

      Ya you are right! They could also include a tab stating the cost of the tickets or either describing the free entry. That would help us a lot!

  3. Johna250 says:

    I like the helpful information you provide in your articles. Ill bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next! dkdbadeeckaf

  4. Arun Alex says:

    What is the possible way to join or participate that program. My cousin is a good Carnatic singer. I don’t know how to participate the programs
    Please help me

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s